top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Sprawność ogólna

Na temat treningu sprawności ogólnej w sportach wytrzymałościowych panuje wiele mitów i nieporozumień. Wielu zawodników wychodzi z błędnego założenia, że trening uzupełniający w postaci ćwiczeń funkcjonalnych i siłowych jest im niepotrzebny, a dodatkowo ich spowolni. Wielu usprawiedliwia się wymówką, że nie ma czasu na dodatkowy trening. Wierzą głęboko, że samo bieganie jest zdrowe i w zupełności wystarczające, a kontuzje ich nie dotyczą. I tutaj fakt, jeżeli jesteśmy względnie zdrowi, nie mamy nadwagi, zakresy naszych ruchów są poprawne, to wyjście 2 x w tygodniu na luźne przebiegnięcie „piątki” dla „lepszej kondycji i samopoczucia” będzie rozwiązaniem idealnym, nie obciążającym nas i nie zmuszającym nas do dodatkowej pracy. Niestety istnieje także powszechny pogląd, według którego wykonywanie ćwiczeń siłowych nadmiernie obciąża stawy zawodnika. Tymczasem bardzo mało osób regularnie biegających jest świadomych, jakim obciążeniom poddawany jest ich organizm w trakcie biegu.


Ogromnemu obciążeniu poddawane są twoje stawy: skokowy, kolanowy, biodrowy. Dostaje się też twojemu kręgosłupowi, a także obręczy barkowej, która musi utrzymywać w zgięciu twoje ramiona podczas wysiłku!


Czy dalej myślisz, że samym treningiem biegowym przygotujesz swój organizm na takie obciążenia?

Czy dalej uważasz, że wykonując podbiegi i kształtując tym samym siłę specyficzną, przygotujesz swój organizm na taki wysiłek?

Czy dalej uważasz, że samym bieganiem uchronisz swój organizm przed kontuzją?


Osobiście jestem zdania, iż każdy biegacz powinien uwzględnić w swoich planach treningowych trening uzupełniający w postaci ćwiczeń siłowych i funkcjonalnych. Pamiętajmy, że za stabilizację w obrębie poszczególnych stawów odpowiadają w dużym stopniu nasze mięśnie. Regularny trening siłowy i funkcjonalny spowoduje, że mięśnie będą silniejsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia występujące podczas wyczerpującego biegu.


5 powodów, dla których powinieneś zadbać o swoją sprawność ogólną: 1. Adaptacja układu mięśniowego. 2. Pozytywny wpływ na zwiększenie gęstości kości. 3. Pozytywny wpływ na układ nerwowy. 4. Profilaktyka kontuzji. 5. Opóźnienie procesów starzenia w wyniku sarkopenii.


Sarkopenia to naturalne zjawisko starzenia się naszego organizmu polegające na stopniowym ubytku zarówno masy, jak i siły mięśniowej. Regularny trening siłowy opóźnia te zmiany, powodując, że spadek masy mięśniowej następuje dużo wolniej. Utrzymanie masy mięśniowej na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne w kontekście utrzymania naszego organizmu w zdrowiu przez jak najdłuższy okres (również w okresie po zakończeniu kariery sportowej).


Nie wiesz jak sobie poradzić na początku swojej drogi z treningiem siłowym i funkcjonalnym? Napisz do mnie, razem odniesiemy sukces!


Owocnego treningu!


https://buycoffee.to/trenerbartosz - jeśli chcesz, postaw mi kawę, pobudzi mnie ona do dalszego działania ;)

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozgrzewka

Komentarze


bottom of page