top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Rozgrzewka

ROZGRZEWKA – czyli najważniejszy element każdego treningu


O tym czy jest potrzebna i jak ją robić powstało już wiele tekstów/publikacji. Nie będę pisał na ten temat elaboratów, bo to zwyczajnie mija się z celem. Opiszę krótko, jak to wygląda u mnie i w przypadku moich podopiecznych.


Rozgrzewka jest elementem indywidualnym, który powinien być dostosowywany bezpośrednio do osoby trenującej w zależności od rodzaju wykonywanego treningu, możliwości funkcjonalnych danej osoby i stopnia jej zaawansowania.

Każda rozgrzewka składa się u mnie z około 4-5 elementów:

- podwyższenia temperatury/wstępnej rozgrzewki;

- mobilizacji;

- aktywacji;

- potencjacji.


Na tym można by skończyć rozgrzewkę, jednak każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, inne zakresy lub po prostu „musi” coś „dogrzać”. Dlatego kolejnym, bardzo ważnym elementem jest tzw. „minutka na dogrzanie”. Jest to czas, w szczególności na zajęciach grupowych, gdzie każdy ma chwilę dla siebie i może skupić się wyłącznie na sobie. Ja np. dość często dodaję sobie rolowanie, a to głównie zasługa moich trenerów. Wcześniej, przed podjęciem współpracy z Kubą i Darkiem, nie przywiązywałem do tego elementu treningu zbyt dużej uwagi. Z biegiem czasu i wykonywaniem rozgrzewki planowo z rozpiski, sam na sobie zacząłem zauważać efekty w postaci lepszych osiągów na treningu


Podsumowując, zgodnie z tematem wpisu, rozgrzewka jest najważniejszym elementem treningu i powinna być dostosowana personalnie do danej osoby lub w przypadku zajęć grupowych, każdy powinien mieć możliwość dogrzania się samemu. Często działa to na podświadomość podopiecznego, zapewniając mu komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa w postaci bycia w 100% „dogrzanym” .


Nie wiesz jak sobie poradzić na początku swojej drogi z treningiem siłowym i funkcjonalnym? Napisz do mnie, razem odniesiemy sukces!


Owocnego treningu!


https://buycoffee.to/trenerbartosz - jeśli chcesz, postaw mi kawę, pobudzi mnie ona do dalszego działania ;)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page